HTML5 Semantik Elementlerin Kullanımı

HTML5 İle Semantik Etiketlerin Kullanımı

HTML5 ile birlikte gelen semantik elementleri ve nerelerde kullanıldıklarını inceleyeceğiz. Semantik elementler kullanıldıkları alandaki içeriğin hem tarayıcıya hem de yazılımcıya net şekilde açıklanmasını sağlar. Sayfa içerisinde kullanıldıkları pek çok alan vardır. Semantik olmayan etiketlere div, span  etiketlerini  örnek olarak verebiliriz. Bu etiketler içerikleri hakkında herhangi bir fikir vermezler. Örneğin div etiketinin kullanıldığı alanda içerik olarak bir paragraf, resim, form vs. bulunabilir fakat semantik etiketler içeriği net şekilde açıklarlar.

HTML5 semantik etiketleri tüm modern tarayıcılar tarafından desteklenir. Bu etiketlerin neler olduğuna bir göz atalım.

HTML5 Yeni Semantik Elementler

Kullanılan etiketler article, aside, details, figcaption, figure, footer, header, main, mark, nav, section, summary, time etiketleridir. Sayfa içerisinde örnek bir kullanım şekli aşağıda gösterilmiştir.

html5 semantik

Yukarıda belirttiğimiz pek çok etiket size tanıdık gelecektir. Web sitesi geliştirirken bu yapıların pek çoğunu çeşitli yapıların içerisinde kullanırız. Fakat HTML5 bize bu yapıları ayrı bir etiket olarak kullanmayı önermektedir.  Bu sayede tarayıcılar ve diğer yazılımcılar sitenin içeriği hakkında daha kolay fikir sahibi olabilirler. Tüm bu elementlerin nasıl kullanılacağını açıklayalım.

HTML5 section Etiketi

Sayfa içerisinde ayrı bir bölüm tanımlar. HTML5’in dökümantasyonuna göre ise aynı içeriğe sahip yapıların bir araya getirilmesini sağlar. Örneğin bir sayfayı giriş, içerik ve iletişim bölümlerine ayırabiliriz. Bu yapıların kullanıldıkları her alan section etiketi arasına yazılmalıdır.

HTML5 article Etiketi

Sitenin geri kalanından bağımsız olarak görülebilen içerik olarak söyleyebiliriz. Forum ve blog sitelerindeki yazı kısımlarında veya bir gazetenin makaleler bölümünde kullanılabilir.

HTML5 header Etiketi

Sayfa içerisindeki içeriğe giriş yapılan kısımdır. Daha çok bir yazının giriş bölümü olarak kullanılır. İçerik hakkında fikir verir. Aynı sayfada birden fazla kez kullanılabilir.

HTML5 footer Etiketi

Sayfanın en alt kısmında daha çok çeşitli bilgiler vermek için kullanılır. Örneğin bir blog sitesi ise yazar hakkında bilgi verilen bir alan olabilir. Copyright bilgisinin paylaşıldığı veya iletişim bilgilerinin verildiği bir alan da olabilir.

HTML5 nav Etiketi

Birden fazla linkin bir arada kullanıldığı durumlarda tüm linkler nav etiketi içerisine yazılır. Kullanılan linklerin sayısına dikkat edilmelidir. Eğer sadece aynı yerde bir link kullandıysanız bunu nav etiketi içerisine almamalısınız.

HTML5 aside Etiketi

Sayfalarda sidebar olarak kullandığımız alan için kullanılır. Bu kısımda sayfa ile ilgili çeşitli bilgiler verilebilir veya site içi linkler kullanılabilir.

HTML5 figure ve figcaption Etiketleri

Resimlerle birlikte açıklama kullanmak istediğimizde bu iki etiketi kullanıyoruz. Kimi zaman kullandığımız resimlerin altında resimle ilgili bilgiler vermek isteyebiliriz. HTML5 ile birlikte bunu figure ve figcaption etiketlerini kullanarak yapabiliriz. figure etiketini açtıktan sonra resmi ekliyoruz. Ardından figcaption ile kullanacağımız bilgiyi yazıyoruz. Son olarak figure etiketini kapatıyoruz.

Neden Semantik Etiketler Kullanıyoruz?

HTML4 ile birlikte kullanıcılar sayfa içerisinde oluşturdukları yapılara, kullanıldıkları yerlere göre isimler verdiler. Fakat bu durum sayfaların hiç bir standarda bağlı olmadan yazılmalarına neden oldu. Arama motorları sayfaların içeriği hakkında fikir edinmekte büyük zorluklar yaşadılar. Semantik elementler ile sayfadaki bölümlere içeriklerine göre isimler verilmeye başlandı. Bu sayede hem arama motorları sayfaları daha kolay tanımlayabildiler hem de HTML sayfaları belli bir standarda göre geliştirilmeye başlanmış oldu.

html5 semantik etiketler

 

Bir Yorum

  1. ihsan

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: