Include ve Require İle Dosya Dahil Etme

PHP’de Dışarıdan Dosya Çağırma

Include veya require ifadeleri kaynağı belirtilen dosyanın içerisindeki tüm yazı, kod ve etiketleri kullanıldığı dosyanın içerisine dahil eder.

Özellikle bir HTML veya PHP sayfasını pek çok farklı sayfanın içerisinde kullanıyorsanız büyük kolaylık sağlar.

include ve require ifadeleri

PHP sayfalarını sunucu onu çalıştırmadan önce bir başka sayfanın içerisine dahil etmek mümkün. Bunun için include ve require fonksiyonlarını kullanacağız. İkisinin arasında ise ciddi bir fark bulunmaktadır.

  • require bir hata ile karşılaştığında fatal error verir ve çalışmayı durdurur.
  • include ise hata ile karşılaştığında bir uyarı verir ve dosyayı çalıştırmaya devam eder.

Hangisini kullanacağınız konusunda tereddüt yaşıyorsanız eğer, çağırdığınız dosyanın önemine göre karar verebilirsiniz. Dosyanın belirttiğiniz kaynakta bulunamasa dahi, sayfanın geri kalanını kullanıcılara göstermeye devam etmek istiyorsanız include fonksiyonunu kullanmalısınız. Fakat çağırdığınız dosya kritik bir öneme sahip ve sayfanın geri kalanının çalışmasını etkileyebilecek durumda ise require fonksiyonunu tercih etmelisiniz.

Diğer bir yandan eğer bir framework, CMS veya gelişmiş bir PHP uygulaması yazıyorsanız; önemli bir dosyayı akışa dahil ederken mutlaka require fonksiyonunu kullanmalısınız. Bu durum dosya bulunamadığında oluşabilecek güvenlik açıklarının da önüne geçmiş olacaktır.

Dosyaları dışarıdan dahil etmek bizi pek çok uğraştan kurtarır. Proje içerisinde değişikliğe uğramayan header, footer veya menü gibi yapıları farklı bir dosya içerisinde saklayabiliriz. Örneğin menü kısmında değişiklik yapmak istediğimizde, sadece menü alanının kodlarının bulunduğu sayfayı değiştirmemiz yeterli olur. Bu sayede her sayfada değişiklik yapma zahmetinden de kurtulmuş oluyoruz.

Kullanım biçimi yukarıdaki gibidir. include veya require ikilisinden hangisini kullanacaksak hemen ardından tırnak işaretleri arasına dosya adını yazıp dosyayı çağırmış oluyoruz. Birkaç örnekle bu ifadelerin nerelerde kullanılabileceğini açıklayalım.

Örneğin sitemizin en altında bulunan “footer” kısmının değişmediğini varsayalım. Burada bir “copyright” metni olsun ve biz bunu bir dosyaya kaydedip her sayfada sadece bu dosyayı çağıralım.

Bu dosyayı kullandığımız herhangi bir sayfada çağıralım.

Çok daha ayrıntılı bir kodlama yaptığınızda bunların tekrar düzenlenmesi uzun zaman alacaktır. Fakat bu alanlar için ayrı dosya oluşturarak onları dışarıdan çağırdığımızda sadece bir yerde değişiklik yapmış olacağız.

Benzer bir örneği menü kısmı için yapalım.

“menu.php” sayfasının yukarıdaki gibi olduğunu varsayalım. Bu dosyayı sitenin herhangi bir yerinde çağırarak kullanabiliriz.

Örnekte de görüleceği üzere menü dosyasını <div> etiketi içerisine ekledik. Bu sayede çağırdığımız dosyaya CSS özellikleri ekleyerek daha uygun hale gelmesini sağlayabiliriz.

Son olarak, eğer kullandığınız dosya geliştirdiğiniz uygulama için gerekli ise require fonksiyonunu kullanın. Dosya gerekli değil ve uygulama devam edebilir durumda ise include fonksiyonunu tercih etmelisiniz. Eğer çağıracağınız dosyanın sadece bir kez dahil edilmesini istiyorsanız include_once veya require_once fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: