Laravel Veritabanı Bağlantısı ve SQL Sorguları

Laravel Veritabanı Bağlantısı ve SQL Sorguları

Laravel framework ile veritabanı bağlantısı gerçekleştirme ve sorguları çalıştırma işlemi oldukça basittir. Kullanabileceğimiz birden fazla seçenek bulunuyor. Bunlar düz SQL kodlama, düzenli sorgu hazırlayıcısı ve Eloquent ORM. Laravel, dört veritabanı sistemini desteklemektedir.

  • MySQL
  • Postgres
  • SQLite
  • SQL Server

Bağlantı Yapılandırma

Veritabanı bağlantısı için gerekli yapılandırma dosyası config/database.php konumunda bulunur. Bu dosya içerisinde tüm bağlantı ayarlarını yapabilir ve aynı zamanda varsayılan bağlantıyı da belirleyebiliriz. Dosya içerisindeki yapılandırmalarda bulunan env global fonksiyonu kök klasör içerisinde bulunan .env dosyasındaki ayarları kullanmaktadır. Bu dosya içerisindeki ayarlamaları kendimize göre değiştirerek kullanabiliriz.

SQLite Yapılandırması

Yeni bir SQLite veritabanı oluşturduktan sonra yapmamız gereken sadece bu veritabanının bulunduğu konumu göstermek olacaktır.

 

SQL Server Yapılandırması

Laravel, SQL Server’ı da desteklemektedir. Ancak kullanabilmek için gerekli yapılandırmayı config/database.php dosyasına eklememiz gerekiyor.

Okuma ve Yazma İçin Ayrı Bağlantıları Kullanma

Bazı durumlarda SELECT ifadesi için ayrı, INSERT, UPDATE ve DELETE için ayrı bir veritabanı bağlantısı kullanmak isteyebiliriz. Laravel ile bu ayrımı kolayca yapabilmekteyiz. Düz SQL sorgularıyla, sorgu hazırlayıcısıyla veya Eloquent ORM ile başarılı şekilde çalışmaktadır.

Yapmamız gereken sadece, bağlantı için oluşturulan diziye read ve write değerlerini ekleyerek ayrı adresler (host) tanımlamaktır.

Örnekten de görüleceği üzere diziye iki anahtar değer ekledik. Bu anahtar değerler aynı zamanda dizi değerine sahip ve host adında bir anahtar değere sahipler.

192.168.1.1 bağlantısı okuma işlemleri için kullanılırken, 192.168.1.2 bağlantısı yazma işlemleri için kullanılacaktır. Diğer veritabanı seçenekleri her ikisi için de ortak olur.

SQL Kodlarıyla Çalışma

Veritabanı bağlantısını ayarladıktan sonra DB facade’ini kullanarak sorgular çalıştırabiliriz. DB facade’i bize tüm sorgu türleriyle çalışma imkanı verir: select, update, insert, delete ve statement.

Select

İlk argüman ile select sorgusunu yazdık ve active ifadesinin alacağı değeri bir yer tutucu ile gösterdik. İkinci argüman olarak active ifadesinin alacağı değeri yazdık. Bu yöntemi SQL injection saldırılarına karşı koruma için kullanmaktayız.

select metodu sonuçları her zaman bir dizi olarak döndürmektedir. Dizi içerisindeki her bir sonuç PHP StdClass nesnesi olmaktadır. Dönen sonuçlardan herhangi bir alan için değerleri ekrana yazdırmak istersek aşağıdaki gibi bir yol izlemekteyiz.

 

Yer tutucu olarak soru işareti yerine isim de kullanabiliriz. Bu durumda değer atanırken ilişkili dizi kullanmamız gerekiyor.

Insert

select sorgularıyla aynı düzende çalışmaktadır. Veritabanına kaydedilecek bilgiler yine bir yer tutucu ile gösterilerek, ikinci argümanda değerleri atanabilir.

Update

update metodunu kullanabilmek için veritabanında değiştirmek istediğimiz kaydın bulunması gerekir. Geriye kaç satırın etkilendiği bilgisini döndürür.

 

Delete

update metodunda olduğu gibi etkilenen (silinen) satırların sayısını döndürmektedir.

Statement

Geriye herhangi bir değer döndürmeyen veritabanı sorguları için kullanılır.

Sorguların Takibini Yapma

Eğer uygulamada çalıştırılan tüm SQL sorgularını elde etmek istiyorsak listen metodunu kullanmaktayız. Bu metot genellikle hata ayıklama ve logging (kayıt altına alma) işlemi için kullanılmaktadır.

Veritabanı Transaction İşlemleri

DB facade’i ile transaction metodunu kullanıp, otomatik olarak bu işlemi yaptırabiliriz. Eğer transaction içerisinde bir hata oluşursa bir hata mesajı döndürerek otomatik olarak geri alma (roll back) işlemini yapmaktadır. Eğer başarılı bir şekilde işlemler gerçekleşirse otomatik olarak commit edilmektedir. 

Birden Fazla Veritabanı Bağlantısı Kullanma

Daha önce config/database.php dosyasında tanımladığımız bağlantılara DB facade’i içerisinden örnekteki gibi erişebiliriz.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: