MySQL Transaction Kullanımı

MySQL Transaction Kullanımı

Geliştirdiğiniz kimi uygulamalarda sorguların doğru sırayla çalışması ve her sorgunun başarıyla tamamlanması hayati önem taşır. Örneğin bir banka hesabından diğerine para aktarımı için bir dizi sorgu oluşturmanız gerekir. Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken kıstaslar bulunur.

  • İkinci hesaba para eklenirken ilk hesaptan bu paranın çıkartılması gerekir. Fakat eğer bu işlem gerçekleşmez ise her iki hesapta da para olmaya devam edecektir. Olması gerekenden fazla miktarda para iki hesaba tanımlanır.
  • Birinci hesaptan paranın düşüldüğünü fakat ikinci hesaba eklenirken hata oluştuğunu varsayalım. Bu durumda para tam anlamıyla ortada kalacak ve büyük bir hata oluşacaktır.

Görüldüğü gibi sadece sorguların doğru sıra ile çalışması da bu tür işlemler için yeterli olmayabilir. Tüm sorguların kendi içlerinde başarıyla gerçekleşmesi gerekir. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Tüm sorguları teker teker izleyip herhangi birinde hata oluştuğunda bu işlemi geri alabilir miyiz? MySQL güçlü transaction yakalama özelliği ile bu tür durumlarda geliştiricilere kolaylık sağlamaktadır.

Transaction Nasıl Kullanılır?

MySQL’in transaction özelliğini kullanmak için InnoDB depolama motorunu kullanmak zorundayız. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde yapabiliriz. Tablo oluştururken fazladan bir parametre eklemek yeterlidir.

Burada küçük bir tavsiyede bulunabiliriz. Örnekler üzerinde çalışırken bunları komut satırı üzerinden yapmanız size fazlasıyla zaman kazandırır. Bunun için MySQL sunucusunu çalıştırmak ve Windows komut satırını başlatmak yeterlidir. Komut satırını açtıktan sonra MySQL’in kurulu olduğu dizine aşağıdaki ifadeyi kendinize göre değiştirerek ulaşabilirsiniz.

Bu ifadenin ardından aynı komut satırında mysql sunucusuna root kullanıcısı olarak ve parola kullanmadan bağlanmak için aşağıdaki ifadeyi ekliyoruz.

Artık tüm veritabanı işlemlerini buradan yaptırabilirsiniz.

Yeni bir tablo oluşturalım. Tablonun depolama motorunu InnoDB olarak belirleyelim.

Describe komutu ile tablonun içeriğini ekrana yazdırıyoruz. Örnekte kullanmak için iki satır ekleyelim.

Kayıtları ekledikten sonra tablonun içeriğini görüntüleyelim.

Eğer her şey yolunda ise artık transaction özelliğini kullanmaya başlayabiliriz.

BEGIN ve START TRANSACTION Durumları

MySQL transaction özelliği BEGIN veya START TRANSACTION durumları ile başlar. Yukarıdaki örnek üzerinden devam edelim.

Tablonun yeni halinde 12345 numaralı kullanıcının hesabındaki paranın 25.11 değerinde arttığını ve 1050.61 değerine ulaştığını görebilirsiniz. Bu transaction başarıyla tamamlanmış ve COMMIT ile veritabanına değişiklikler kaydedilmiştir.

COMMIT

Sorgular başarıyla tamamlandığında oluşan tüm değişikliklerin veritabanına kaydedilmesi için COMMIT komutu kullanılır. MySQL COMMIT komutunu alana kadar tüm değişiklikleri geçici olarak saklar. Bu durum bize herhangi bir hata oluştuğunda değişiklikleri kaydetmeden geri alma imkanı tanır.

ROLLBACK

ROLLBACK komutu MySQL’e transaction’a başladığı andan itibaren gerçekleştirilen tüm sorguların geri alınmasını ve sonlandırılmasını iletir. Örnek üzerinde gösterelim.

İlk hesaptaki değer öncekine göre 250 azaldı. İkinci hesap ise değerini 250 artırdı. Bir başka deyişle aralarında bir para transferi gerçekleşti. Fakat bu sorgular sırasında bir şeylerin yanlış gittiğini varsayalım. Bu durumda bu transaction’ı geri almak istiyoruz. Yukarıdaki kodlarda COMMIT komutunu kullanmadık. Dolayısıyla veritabanı şu anda geçici olarak bu bilgileri tutmaktadır. ROLLBACK ile işlemi geri alalım.

Şu anki duruma baktığınızda her iki hesabın da önceki değerlerine döndüğünü görebilirsiniz. 

mysql transaction kullanımı

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: