MySQL Veritabanı ve Tablo Oluşturma

MySQL Veritabanı ve Tablo Oluşturma

SQL dili ile veritabanı oluşturmayı ve bu veritabanı içerisine tablo eklemeyi açıklayacağız. Kullanılan örnekler MySQL veritabanı üzerinde yapılmıştır. Yeni bir veritabanı oluşturmak için CREATE DATABASE komutunu kullanıyoruz. Örneğin deneme ismini verdiğimiz bir veritabanı oluşturalım.

Bu komutla birlikte işlemin başarıyla gerçekleştiği mesajını alacağız. Oluşturulan yeni veritabanını kullanmak için USE komutunu kullanıyoruz.

Bu komutla birlikte veritabanının değiştiği mesajı iletilecektir. Bu sayede bundan sonra gerçekleştireceğiniz tüm işlemler bu veritabanı üzerinde uygulanır.

Tablo Oluşturma

Yeni bir tablo oluşturmadan önce deneme veritabanı için tüm yetkilerin verildiğinden emin olmalısınız. Bunu kontrol etmek için phpMyAdmin üzerinde veritabanları sekmesine tıklayıp var olan veritabanları için hangi kullanıcıya hangi yetkilerin verildiğini kontrol edebilirsiniz. Eğer her şey yolunda ise yeni bir tablo oluşturmaya başlayabiliriz. Yeni tablo oluşturmak için CREATE TABLE komutunu kullanıyoruz.

Genel kullanım yukarıda verildi. Örnek olarak “kitaplar” ismiyle bir tablo oluşturalım.

Yukarıdaki komutu tek satırda da yazabilirsiniz. Fakat özellikle uzun SQL komutlarında bu durum komutu karmaşık hale getirir.

Eğer bir hata mesajı ile karşılaşırsanız syntax’ı kontrol edin. Herhangi bir parantez, virgül veya bir komutun yanlış yazılması hataya yol açar. Oluşturduğumuz tabloyu detaylıca açıklayalım.

  • CREATE TABLE yeni tablo oluşturmamızı sağladı.
  • yazar, baslik, tur VARCHAR olarak tanımlandı ve alabileceği maksimum karakter sayısı parantez içerisinde belirtildi.
  • yil CHAR olarak tanımlandı ve maksimum karakter sayısı parantez içerisinde belirtildi.
  • Son olarak ise MySQL’e depolama motoru olarak MyISAM kullanacağımızı belirtiyoruz.

DESCRIBE Komutu

Oluşturulan tabloyu DESCRIBE komutunu kullanarak kontrol edebilir ve tüm özelliklerini ekrana yazdırabiliriz. Örneğin yukarıda oluşturduğumuz kitaplar tablosu için kullanalım.

sql tablo oluşturma

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada belirtilen başlıkları açıklayalım.

  • Field: Tablodaki her alanın (sütun) ismi
  • Type: Alanın hangi veri türü ile saklandığı yazar.
  • Null: Bir alanın NULL (boş) değer alıp alamayacağı belirtilir.
  • Key: MySQL anahtar (index) kullanımını destekler. Belirtilen alanın herhangi bir anahtar değeri alıp almadığı belirtilir.
  • Default: Yeni bir kayıt girildiğinde herhangi bir değer atanmazsa alacağı varsayılan değeri gösterir.
  • Extra: Ek bilgileri içerir. Örneğin bir alanın değerinin otomatik artırılması (auto increment) buna örnek verilebilir.

mysql veritabanı tablo oluşturma

 

Etiketler:, ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: