Node Js Uygulamasını Heroku’ya Deploy Etme

Heroku, server konfigürasyonlarını kolay ve zahmetsiz hale getirmektedir. Sunucuları yapılandırmakla uğraşmak yerine asıl işimize odaklanmamızı sağlamaktadır. Node ve Express kullanarak geliştirilmiş basit bir uygulamanın nasıl deploy edildiğini göreceğiz.

İlk olarak heroku.com’a giderek ücretsiz üyelik oluşturuyoruz. İlk bakışta dashboard’unun oldukça basit ve kullanıcı dostu olduğunu görmekteyiz. Hangi uygulamayı kullanmak istiyorsak her biri için gerekli talimatları bulabileceğimiz rehberler içermektedir.

Gerekli Araçlar

 • Node ve npm
 • Heroku Toolbet
 • Git Bash

Heroku Toolbeti’i linkinden indirebilirsiniz.

Heroku Toolbet

Toolbet, git’in kullanımına benzer şekilde Heroku komut satırı aracına erişmemizi sağlamaktadır. Toolbet’i kurduktan sonra heroku komutuna erişebiliyor olmamız gerekiyor. Komut satırına giderek heroku yazın.

heroku komut listesi

Kullanabileceğiniz tüm komutların listelendiğini göreceksiniz. Şimdilik bunlardan sadece birkaçını kullanacağız. İlk olarak giriş yapmayı deneyelim.

Heroku ile yerel bilgisayarımızı birbiriyle ilişkilendirebiliyoruz. Komut satırını kullanarak yetkilendirmeyi yapıp, uygulamalarımızı deployment işlemi için gönderebiliyoruz. Bu işlem için aşağıdaki komutu kullanmaktayız.

Heroku’ya kayıt olurken kullandığımız mail adresi ve şifremizi isteyecektir. Bu bilgileri girerek yetkilendirme işlemini tamamlıyoruz.

Node Uygulaması Oluşturalım

Kullanıcıya sadece birkaç kelimelik ekran çıktısı göstereceğimiz basit bir Node JS uygulaması oluşturalım. Heroku’nun avantajlarından biri de bir git reposundan deploy işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor olmasıdır.

Öncelikle Bitbucket, Github gibi git kullanan sitelerden birinde bir repo oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz repo’ya heroku-node ismini verelim. Ardından git clone komutunu kullanarak local’e klonlayalım. Uygulama için bazı dosyalara ihtiyacımız bulunmaktadır.  Aşağıdaki şekilde dosya yapımızı oluşturalım.heroku klasör yapısı

Node, Express ve EJS kullanarak basit bir websitesi gösteren uygulama oluşturacağız.

package.json

Node JS uygulamamızın bilgilerini barındırdığımız package.json dosyasından başlayalım.

Basit olarak nelere ihtiyacımız olduğunu ve uygulamamızla ilgili bilgileri package.json dosyası içerisine yazdık. ejs ve express’i kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

server.js

server.js dosyasında yapmak istediğimiz şeyler:

 • Kullanacağımız paketleri alıyoruz.
 • View engine olarak EJS’i belirtiyoruz.
 • Statik asset’ler (CSS, Javascript..)  için public klasörünü kullanacağımızı belirtiyoruz.
 • Anasayfa için route oluşturuyoruz.
 • Dinamik port oluşturuyoruz.
 • Uygulamanın bu port üzerinden çalışmasını sağlıyoruz.

Tüm bunlar için aşağıdaki kodları yazmamız yeterli olacaktır.

views/index.ejs

Bootstrap ve ek olarak kendi oluşturduğumuz bir CSS dosyası ile view’ı oluştruyoruz. Bootstrap için CDN kullandık.

public/css/style.css

Uygulamayı Test Edelim

Gerekli dosyaları oluşturduk ve artık uygulamamızı çalıştırabiliriz. Komut satırına giderek aşağıdaki komutla uygulamayı başlatalım.

Konsolda “Uygulamamız şu adres üzerinde çalışmaktadır: http://localhost:8080” yazısını göreceğiz ve bu adrese gittiğimizde websitesini görüntüleyebileceğiz.

Deploy Etme

Deployment işlemi Heroku ile oldukça basit şekilde gerçekleşmektedir. Git reposunun bulunduğu klasördeyken aşağıdaki iki işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor.

 1. Remote repo oluşturmak.
 2. Push’lamak

Remote repo oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Bu işlem sonucunda rastgele bir isimle uygulamamız oluşuyor ancak biz bunun yerine kendi istediğimiz ismi vermek istiyoruz. Bunun için repoyu oluştururken ismini vermemiz gerekmektedir.

Eğer daha önce heroku-create komutuyla oluşturduysak aşağıdaki komutun benzerini kendimiz için kullanarak ismi değiştirebiliriz.

Herşey yolundaysa artık dosyalarımızı gönderebiliriz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Bu komut ile yeni oluşturulmuş heroku  reposu ve master branch’ına push’luyoruz. Heroku, uygulamamızın Node uygulaması olduğunu görecek ve package.json dosyasını okuyarak gerekli eklentileri kurmaya başlayacaktır.

Uygulamamızın çalıştığından emin olmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Varsayılan olarak package.json dosyasındaki scripts altında bulunan start komutundaki dosya çalıştırılmaktadır. Uygulamamızı artık tarayıcı üzerinden görüntüleyebiliriz. Bunun için uygulamaya verdiğimiz ismi kullanarak aşağıdaki linke gitmemiz yeterlidir.

Bunu yapmak yerine kısayol kullanabiliriz. heroku open komutu uygulamamızı tarayıcı üzerinde açacaktır.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: