GET ve POST Metotlarının Kullanımı

GET ve POST Metotlarının Kullanımı

PHP ile kullanıcıdan alınan verinin sunucuya iletilmesi için kullanılan iki metot bulunmaktadır:

 1. GET metodu
 2. POST metodu

Tarayıcı sunucuya bilgileri göndermeden önce onların belli bir düzene göre kodlamasını yapar. Bu düzende isim/değer çiftleri eşittir işareti ile birleştirilir ve birbirinden ampersand(&) işaretiyle ayrılırlar. Aşağıda bir örneğini bulabilirsiniz.

Bu gibi örneklere ziyaret ettiğiniz sitelerde denk gelmişsinizdir. Yapılan URL kodlamasında boşluklar silinir ve (+) karakteri ile diğer onaltılık tabanda alfanümerik karakterlerle birlikte bilgiler sunucuya gönderilir.

GET Metodu

GET metodu kullanıcının girdiği bilgileri sayfa isteğine ekleyerek gönderir. Kullanıcıdan alınan bilgi ile sayfa isteği birbirinden soru işareti (?) ile ayrılır. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

GET metoduna ait özellikleri maddeler halinde sıralamak gerekirse:

 • GET metodu 1024 karakter gönderimi ile sınırlandırılmıştır.
 • Şifre ve diğer önemli bilgilerin gönderiminde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Binary (ikilik) veriler ile kullanılamaz. Resimler ve belgeleri örnek olarak verebiliriz.
 • Gönderilen veriye QUERY_STRING değişkeni kullanılarak erişilebilir.
 • PHP $_GET ilişkili dizisi ile bu metotla gönderilmiş tüm bilgilere ulaşma imkanı verir.

Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

Verilen kod örneğini herhangi bir php dosyası olarak kaydedip çalıştırdığınızda karşınıza iki form kutusu ve buton gelecektir. Bu alanlara bilgileri girip gönder butonuna tıkladığınızda GET metodu kullanılarak bu bilgiler sunucuya gönderilip ardından ekrana yazılacaktır. Tarayıcının adres satırını incelediğinizde ise gönderdiğiniz bilgilerin isim/değer çifti olarak yer aldığını görebilirsiniz.

Scripti ilk olarak çalıştırdığınızda uyarı verecektir. Bu uyarı başlangıçta ad ve yas ifadelerinin GET metoduyla sunucuya gönderilmemesinden kaynaklanır. Kullanıcı bilgileri girip sunucuya gönderdiğinde artık bu ifadeler tanımlanmış olur.

POST Metodu

POST metodu aldığı bilgileri HTTP başlıkları üzerinden gönderir. Bilgiler aynı GET metodunda belirtildiği gibi kodlanır.

POST metoduna ait özellikler:

 • Gönderilen veri için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • ASCII kod ve binary (ikilik) veri gönderimi için kullanılabilir.
 • Bu metotla gönderilen bilgiler tarayıcı URL satırında gözükmez. Bu nedenle önemli bilgilerin gönderilmesinde GET metodu yerine tercih edilir.
 • Bu metotla gönderilen bilgilere $_POST ilişkili dizisini kullanarak erişilebilir.

GET metodu için verilen örneği POST metodu için değiştirelim.

Kodu yazıp çalıştırdığınızda tarayıcının URL satırında GET metodunda olduğu gibi bir bilgi yer almadığını görebilirsiniz.

$_REQUEST Değişkeni

PHP’de var olan $_REQUEST değişkeni ile GET, POST ve COOKIE ilişkili dizilerine ait içeriklere erişebiliriz. Formlar ile hem GET hem de POST metoduyla sunucuya gönderdiğimiz bilgilere erişmek için kullanılabilir.

Yukarıdaki örneklerde $_POST veya $_GET ilişkili dizileri yerine $_REQUEST kullanırsanız sonucun değişmediğini görebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: