PHP Öğrenmek İçin En İyi Kaynak ve Yöntemler

Adım Adım PHP Öğrenin

Olumsuz Eleştirileri Gözardı Edin

İnternet ortamında PHP hakkında olumsuz pek çok yorum bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları herhangi bir programlama dili ile karşılaştırılarak bu dillerin PHP’den daha iyi oldukları yönünde yorumlar olabilir. PHP’nin artık ölmeye yüz tuttuğunu, kısa bir sürede kimsenin PHP dilini kullanmayacağını söyleyenler mutlaka olacaktır.

İşin aslı ise tüm bu yorumları gözardı ederek işe başlamanız gerekiyor. PHP’nin şu anda hala web alanında amiral gemisi durumunda olması bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için en önemli artı olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda uzun bir süredir geliştirilen ve hala geliştirilmeye devam edilen bir dil. Sahip olduğu dökümantasyon ve sayısız diyebileceğimiz öğretici kaynakları ile öğrenmek için size çeşitlilik sağlamakta.

Gerekli Kurulum İşlemlerini Tamamlayın

PHP dilini tek başına kullanabilmemiz mümkün değil. Bir sunucuya ve veritabanı işlemleri için çeşitli araçlara ihtiyacımız var. Başlangıç aşamasında olan biri için bunların hepsinin teker teker kurulumunu yapıp daha sonra ayarlamalar yapmak oldukça zor olsa gerek.

Burada karşımıza tüm bu gereksinimleri tek başına karşılayan paket programlar çıkıyor. Bunlara örnek olarak Windows için WAMP ve XAMPP’ı Mac için MAMP’ı verebiliriz. Bu programlar sisteminize Apache (web server), MySQL (veritabanı) kurulumlarını da gerçekleştirecek ve sizi büyük bir zaman kaybından kurtaracaktır.

Eğer kurulum konusunda bilgi sahibiyseniz tüm bu yapıların kurulumlarını kendi başınıza da yapabilirsiniz.

PHP Dilinin Temel Özelliklerini Öğrenin

PHP’de diğer dillerden alışık olduğumuz pek çok yapı bulunmakta. Bunlara dizileri, kontrol yapılarını, döngüleri örnek olarak verebiliriz. Eğer bu konulara daha önceden hakim değilseniz öncelikle bu yapıları öğrenmeniz gerekli.

Daha sonraki aşamalara geçmeden önce temel bilgileri öğrenmek bize ileride bir hayli fayda sağlayacaktır. Fakat bu konuları öğrenmeye başladığınızda sadece basit örneklerle geçiştirmemek gerekir. PHP’de sıklıkla kullanılan dizi fonksiyonlarını, string fonksiyonlarını öğrenmek diğer konulara geçtiğinizde daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Döngüleri sadece 0’dan 10’a kadar sayıları yazdırmak için kullanmayacağız elbette. Veritabanından veri çekmek gibi durumlarda da ihtiyacımız olacak. Dolayısıyla temel konuları tümüyle öğrenmeden daha sonraki konulara geçmemenizi öneriyoruz.

İnternette Kendinize Yardımcı Kaynaklar Bulun

PHP dilini sıfırdan başlayarak öğreten, video eğitim setleri yayınlayan kaynakları takip etmenizde fayda var. Eğer İngilizce konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız bu kaynaklar sizin için çok yararlı olacaktır. Örnek olarak bir iki kaynak verelim. codecourse sitesinde hem ücretli hem ücretsiz pek çok tutorial bulabilirsiniz. Ayrıca youtube kanallarında da ücretsiz yayınladıkları dersleri kullanıyorlar. Diğer bir kaynak ise hem PHP hem de Laravel framework konusunda oldukça başarılı dersler hazırlayan Jeffrey Way’in başında olduğu laracasts sitesinden de yararlanabilirsiniz.

Kitaplardan Faydalanın

Video eğitim setleri önemli bir adım olabilir fakat PHP dili konusunda daha fazlasını öğrenmek istediğinizde kitaplara da ihtiyacınız olacaktır. Kitaplarda çok daha fazla konuya ulaşabilirsiniz. Eğer kitap okumak size sıkıcı geliyorsa özellikle takıldığınız konularda yardım almak mantıklı bir çözüm olacaktır.

Türkçe kaynak olarak Rıza Çelik’in A’dan Z’ye PHP kitabı yararlı olabilir. İngilizce kaynak arayanlar içinse David Powers’ın yazdığı “PHP Solutions: Dynamic Web Design Made Easy” kitabının son baskısını önerebiliriz.

Basit Bir Proje Geliştirin

PHP’de temel konuları öğrendikten sonra bir sonraki aşamaya geçmek için kendinizi basit bir proje geliştirerek test edebilirsiniz. Geliştireceğiniz proje nesne tabanlı programlama veya direkt olarak framework kullanacağınız bir proje olmayacaktır elbette. Bunun yerine prosedürel kodlama yaparak öğrendiğiniz bilgileri kullanacağınız bir proje geliştirmelisiniz.

Bunlara CRUD işlemleri yapan bir projeyi örnek olarak gösterebiliriz. Veritabanı ile bağlantı kuran, kayıt ekleyen, eklenen kaydı değiştiren veya silen bir proje yapmak başlangıç için küçük ama değerli bir adım olacaktır.  Elbette bunun dışında çeşitli uygulamaları da kendiniz deneyebilirsiniz. Örneğin bir chat uygulaması veya kullanıcı kayıt ve giriş işlemlerinin yapılabildiği bir uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Bir sonraki aşamada ise geliştirdiğiniz projelerde daha fazla noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bunların başında güvenlik konusu gelmekte. Veritabanı kullanan bir proje geliştiriyorsanız eğer her türlü güvenlik açığına karşı önlem alarak projeyi geliştirmelisiniz. Ardından kodlama düzeni ve hız konularında da daha iyi sonuçlar veren uygulamalar geliştirmeye çalışmalısınız. PHP, basit tabirle spagetti kod yazmaya müsait bir dil. Fakat yazdığınız kodlarda değişiklik yapmak veya başkalarını da projelerinize sorunsuz şekilde dahil etmek istiyorsanız herkes tarafından anlaşılır şekilde kodlama yapmanız gerekli. Bunun için nesne tabanlı programlamanın tüm yönlerini eksiksiz öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Framework Kullanın

PHP öğrendik, video setleri ve kitaplarla eksiklerimizi kapattık, basit projeler geliştirdik. Artık bir sonraki adıma geçmemiz gerekiyor. Kodlama yaptıkça bazı durumlarla sıklıkla karşılaştığınızı fark edeceksiniz. Sürekli tekrarlayan şekilde kod yazmak bir süre sonra hem zaman kaybına yol açacak hem de daha büyük çaplı projeleriniz için sıkıntı oluşturmaya başlayacaktır.

Bu durumdan kurtulmak için kolay öğrenebileceğiniz bir framework seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. PHP’de kullanabileceğiniz framework sayısı bir hayli fazla. Fakat başlangıç için Laravel ve Codeigniter framework’lerini deneyebilirsiniz. Eğer daha fazla özelliğe sahip bir framework kullanmak isterseniz CakePHP daha uygun bir çözüm olacaktır.

 Daha Detaylı Projeler Geliştirin

Başlangıç için geliştirdiğiniz projeler, eğer bu aşamaya kadar geldiyseniz size fazlasıyla kolay gelmeye başlayacaktır. Artık yeni şeyler deneme zamanı geldi. Burada seçeceğiniz proje sizin için yeni şeyler öğretmeye müsait olan bir proje olmalı. Örneğin daha önce kullanmadığınız veya uygulamakta zorluk çektiğiniz noktalar var ise bunların yoğun olarak kullanıldığı projeleri tercih etmelisiniz.

Birkaç örnek vermek gerekirse, blog sitesi geliştirmek hem kolay hem zor olacaktır. Kolay yanı internette pek çok örnek kaynak bulabilirsiniz. Zor yanı ise size bağlı. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız blog sitesine üyelik, yorum ekleme, yazıların içerisinde resim ekleme gibi özellikleri düşünebilirsiniz. Tabi bir de admin paneli oluşturmalı; burada yazıları yönetecek, yorumlara onay verecek bir kullanıcı sayfası geliştirmelisiniz. Blog sitesine ekleyeceğiniz özellikler tamamıyla size kalmış durumda. İkinci olarak, basit bir forum sitesi yapmayı düşünebilirsiniz. Özel bir alan için oluşturulmuş ve detaylarla çok uğraşmadığınız bir forum sitesi yine kendinizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

Son Adım

Bütün bu aşamalardan geçtikten sonra yapmanız gereken tek şey kaldı. Kendinizi yeni şeylere sürekli olarak açık tutmak ve öğrenmek için istekli olmak. Hatta PHP’den sonra yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için Ruby ve Python dillerine yönelebilirsiniz. Yeni olarak karşınıza çıkan yapıları değerlendirmeli ve bunların içerisinden size yardımcı olacağını düşündüklerinizi öğrenerek projelerinize dahil etmelisiniz.

 

Etiketler:,

2 Yorum

  1. Erdem OFLAZ
  2. Murat

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: