PHP Şifreleme Yöntemleri

PHP’de Şifrelerin Saklanması

PHP ile geliştirilen projelerde MySQL veritabanı, kullanıcı adı ve şifrelerin saklanması için kullanılır. Fakat kullanıcılar tarafından girilen şifreleri olduğu gibi veritabanına kaydetmek istemeyiz. Sitenin veritabanı çeşitli saldırılara maruz kalabilir. Veritabanına ulaşan herhangi bir kişi bu özel bilgilere kolayca erişebilir. Şifrelerin direkt olarak kaydedilmesi yerine onlar için tek yönlü şifreleme fonksiyonlarını kullanıyoruz.

Bu yapıdaki fonksiyonlar, kullanımı oldukça basit olmakla beraber bir string ifadeyi rastgele başka bir string ifadeye dönüştürmektedir. Tek yönlü olmalarının sebebi ise, dönüştürülen ifadenin eski haline döndürülmesinin imkansız olmasıdır. Bu sayede şifreler veritabanında güvenli bir şekilde saklanabilir.

Daha önce yazılmış pek çok makalede şifreleme yöntemleri için md5 şifreleme algoritması öneriliyordu. Fakat bugüne gelindiğinde md5 algoritmasının kolayca hacker’lar tarafından çözülebilir olduğu ortaya çıkmaya başladı. Aynı durum daha önceki dönemler için sha1 şifreleme algoritması için de geçerli olmuştur.

Şu anda ise pek çok kişi hash fonksiyonunu kullanmakta. Ripemd algoritması ile birlikte de kullanılabilen hash fonksiyonu, md5 algoritmasına benzer şekilde 32 karakterlik onaltılık tabanda sayı döndürmektedir.

Örnek bir kullanım şekli aşağıda verilmiştir.

Girilen şifre hash fonksiyonu içerisinde ripemd128 algoritmasıyla birlikte yeni bir ifadeye dönüştürülmüştür. Örneğin çıktısı aşağıdaki gibi olur.

Daha Güçlü Bir Şifreleme (Parola Karıştırma)

Tek başına bir string ifadeyi dönüştürmek veritabanındaki şifreler için yeterli güvenliği sağlamayacaktır. Şifreleme işlemini yapmadan önce onu belirlediğimiz başka bir ifadeyle karıştırabiliriz (birleştirebiliriz). Sadece bizim bildiğimiz bir ifadeyi şifrelenecek her parametrenin başına ve sonuna ekleyebiliriz. Bu durumda kullanıcıların girdikleri önemli bilgiler değişikliğe uğrayarak şifrelenmiş olur. Bir önceki örneği bu duruma göre yeniden düzenleyelim.

Örnekte şifreleyeceğimiz ifadenin başına ve soluna başka karakterler eklendi. Bu ifadeleri iki değişken olarak belirleyebilirsiniz. Bu durumda örnek aşağıdaki gibi olur.

Bu yöntemi örnek bir veritabanı uygulamasında nasıl kullanabileceğimizi açıklayalım.

Kullanıcılar siteye üye olurken kendi şifrelerini belirler. Belirledikleri şifre ve diğer bilgilerde önce HTML karakterleri temizlenir. Burada bazı karakterlere izin verilebilir. Kullanıcı şifresini daha güçlü hale getirmek için çeşitli ifadeleri şifre içerisinde kullanmış olabilir. Bunlara izin verip vermemek sizin elinizde. HTML karakterlerinden temizlenen şifre için hash fonksiyonu ile yeni bir şifre oluşturulur. Bu şifre oluşturulurken sadece bizim bildiğimiz iki ifade şifrenin başına ve sonuna eklenir. Daha etkin kullanılabilmesi için bir kelimeden daha çok tahmin edilmesi zor ifadeler tercih edilir. Bilgiler veritabanına kaydedilirken 32 karakterlik yeni bir ifade olarak kaydedilir.

Kullanıcı kayıtlı bilgiler ile giriş yapmak istediğinde girdiği şifre aynı şifreleme yönteminden geçirilerek veritabanında kayıtlı olan şifre ile karşılaştırılır. Eğer sonuç aynı ise giriş yapmasına izin verilir.

Hash fonksiyonu ile birlikte ripemd128 algoritması dışında onlarca algoritmayı da kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: